Teams


Team Sweeting  

Team Sweeting

2015/16 Highest Ranked CTRS Alberta Team
Saville Community Sports Club

  • Val Sweeting - Skip
  • Lori Olson- Johns - Third
  • Dana Ferguson - Second
  • Rachel Brown - Lead
  • Jeff Hoffart - Coach

Team Sponsors

  • OML Construction
  • Prime
  • Centennial Whiskey
  • Leduc Plumbing & Heating

@SweetingTeam

Team Scheidegger

CTRS Qualifier
Lethbridge Curling Club

  • Casey Scheidegger- Skip
  • Cary-Anne McTaggart- Third
  • Jessie Scheidegger- Second
  • Stephanie Enright - Lead
  • Nikki Smith - 5th
  • Carolyn McRorie - Coach

Team Sponsors

  • White Owl Whisky (Highwood Distillers)
  • Lethbridge Communications Group
  • Sunrise concrete
  • McTaggart Trucking

@TeamScheidegger

Team Chyz

Alberta Tour #1
The Glencoe Club

  • Nadine Chyz - Skip
  • Heather Jensen - Third
  • Rebecca Konschuh - Second
  • Heather Rogers - Lead
  • Daryl Nixon - Coach

Team Sponsors

  • Glenmore Audi
  • Made Foods

@TeamChyz

Team Kleibrink

Alberta Tour #2
Okotoks Curling Club

  • Shannon Kleibrink - Skip
  • Lisa Eyamie - Third
  • Sarah Wilkes - Second
  • Alison Thiessen- Lead
  • Heather Nedohin - 5th
  • Richard Kleibrink - Coach

@Team_Kleibrink

 

Team DeJong

PCA "A"
Sexsmith Curling Club

  • Delia DeJong -Skip
  • Teryn Hamilton  - Third
  • Amy Janko - Second
  • Morgan Watchorn - Lead

Team Sponsors

  • Watchorn Rentals

Team James

PCA "B"
Fairview Curling Club

  • Trisha James - Skip
  • Michelle Gnam - Third
  • Raeleigh Milner - Second
  • Chelsey Whitney  - Lead

Team Baird

NACA "A"
Saville Community Sports Centre

  • Holly Baird - Skip
  • Pamela Appelman - Third
  • Leslie Rogers - Second
  • Chana Martineau - Lead
  • Mark Johnson - Coach

Team Sponsors

  • Pattison Outdoor
  • WFG
  • Bassett Petroleum
  • Olsons
 

Team Flory

NACA "B"
Avonair Curling Club

  • Karynn Flory - Skip
  • Richelle Nanninga - Third
  • Sydney Lewko - Second
  • Sarah Brown  - Lead
  • Jules Owchar - Coach

@Team_Flory

 

Team Scott

NACA "C"
Saville Community Sports Centre

  • Holly Scott - Skip
  • Megan Anderson - Third
  • Tara Lamoureux - Second
  • Trina Ball  - Lead
  • Melissa Pierce - 5th
  • Carmen Einarson - Coach

@TeamScott2016

 

Team Ramsay

SACA "A"
North Hill Curling Club

  • Geri-Lynn Ramsay - Skip
  • Jody McNabb - Third
  • Brittany Tran - Second
  • Claire Tully  - Lead
  • Stan Usselman - Coach

Team Sponsors

  • King Arthur Woodwork
  • Element IWS
  • Ridgeline Canada Inc.
  • Centron

@TeamGLRamsay

 

Team Virtue

SACA "B"
Lethbridge Curling Club

  • Kalynn Virtue - Skip
  • Shana Snell - Third
  • Amanda Craigie - Second
  • Kaitlin Stubbs  - Lead
  • Brock Virtue - Coach

Team Sponsors

  • Top House Roofing
  • Crossfit Currie Barracks
  • Go Gravel
  • Max Eli

@Virtue_Curling

 

Team Marthaller

SACA "C"
Lethbridge Curling Club

  • Jodi Marthaller - Skip
  • Tessa Ruetz - Third
  • Nicole Larson - Second
  • Valerie Ekelund - Lead
  • Jeff Davidson - Coach

Team Sponsors

  • Andy Rock Livestock
  • All West Dental
  • Pinchin West
  • MPE Engineering LTD.

@TeamMarthaller